23 - 04 - 2024
Multimēdijas
Youtube

 

 Ievads

       Rudens otrais mēnesis oktobris katoļticīgajiem ir sevišķs lūgšanu mēnesis, kurā ticīgie pulcējas draudžu dievnamos, pie krustiem sādžās un ciematos Latvijā, un ģimenes lokā savās mājās uz kopīgu Rožukroņa lūgšanu, kas ir Kristus dzīves un atpestīšanas noslēpumu apceres lūgšana un tāpēc ir pilnībā kristoloģiska lūgšana. Tā ir sadalīta četrās daļās, apcerot katrā daļā Kristus dažādu dzīves un darbības posmu piecus atpestīšanas notikumus, kurus sauc par noslēpumiem. Savukārt katrs noslēpums apcer īsu evaņģēlija fragmentu un ietver lūgšanu ciklu: Tēvs mūsu... (1x), Esi sveicināta, Marija... (10x), Gods lai ir Tēvam... (1x). Noslēpuma beigās tiek pievienoti uzsaukumi: "Marija, bez pirmdzimtā grēka ieņemtā! Lūdz par mums, kas steidzamies pie tevis" un Fatimas Dievmātes novēlējums ganiņiem pievienot arī lūgumu Jēzum: "Ak, mans Jēzu, piedod mums mūsu vainas, pasargā mūs no elles uguns un aizved visas dvēseles uz debesīm, it sevišķi tās, kurām visvairāk ir vajadzīga Tava žēlsirdība."

         Rožukroni iesāk ar ticības apliecinājuma īso variantu "Es ticu", kam seko Tēvs mūsu (1x), Esi sveicināta, Marija (3x) un Gods lai ir Tēvam (1x). Tad tiek izvēlēta viena rožukroņa daļa: pirmdienās un sestdienās - Pirmā daļa: Priecīgie noslēpumi; otrdienās un piektdienās - Trešā daļa: Sāpīgie noslēpumi; trešdienās un svētdienās - Ceturtā daļa: Godības noslēpumi; un ceturtdienās - Otrā daļa: Gaismas noslēpumi. Pēc Rožukroņa attiecīgās daļas var pievienot Jaunavas Marijas Litāniju (uzsaukumu jeb invokāciju lūgšanu Dievmātei) vai arī Antifonu "Esi sveicināta, Karaliene" ("Salve, Regina"). Tā ir ļoti svētīga kristiešu lūgšana, kas veselas 200 reizes* atkārto erceņģeļa Gabriēla (svinēta 29.09.) sveiciena vārdus Jaunavai Marijai, kas kļuva par mūsu atpestīšanas noslēpuma reālo sākumu - Dieva Dēla Iemiesošanos, ko šajā lūgšanā ticīgie nemitīgi atjauno kā piemiņu jeb memoriāli, tādā veidā mūsdienās atjaunojot un turpinot Kristus veikto pestīšanas darbu pasaulē. To var upurēt gan par dzīvajiem, gan par mirušajiem, gan jebkādās dzīves vajadzībās. Aicinu praktizēt šo tradicionālo lūgšanu katrā ģimenē mājās vakarā pirms gulētiešanas vai citā konkrētā laikā, iesaistot it sevišķi ģimeņu tēvus un bērnus.

         *P.S. Vēsturiski Rožukronis bija izveidojies jau viduslaikos kā tautas dievbijības forma, kas tika praktizēta paralēli Stundu Liturģijas trijām dienas stundām, kuras mūķi un mūķenes skaitīja klosteros kā trešo, sesto un devīto stundu. Katra stunda iesākās ar Tēvs mūsu, Esi sveicināta, Marija un Gods lai ir Tēvam un ietvēra piecus psalmus. Līdz ar to tautas vēlme piedalīties šajās stundās radīja paralēlu lūgšanas formu no tautai pieejamām un no galvas zināmām lūgšanām. Vēlāk mūki pilnveidoja šo lūgšanu formu un to izplatīja tautā, sevišķi dominikāņi un franciskāņi. Pāvests Jānis Pāvils II 2003. gadā pievienoja Rožukroņa ceturto daļu, iekļaujot līdz šim izlaistā Kristus publiskās dzīves un darbības posma noslēpumu apceri - Gaismas noslēpumus. Tradicionāli 150 Esi sveicināta, Marija arī aizvietoja tautas dievbijībā 150 Psalmus no psaltērija, kuru senatnē klosteros centās noskaitīt pat diennakts laikā, piemēram, benediktīnieši.

Es ticu uz Dievu, visvareno Tēvu, debesu un zemes Radītāju,
un uz Jēzu Kristu, Viņa vienpiedzimušo Dēlu
, mūsu Kungu, kas ir ieņemts no Svētā Gara, piedzimis no Jaunavas Marijas; cietis zem Poncija Pilāta, krustā sists, nomiris un apbedīts; nokāpis ellē; trešajā dienā augšāmcēlies no miroņiem; uzkāpis debesīs, sēž pie Dieva, visvarenā Tēva, labās rokas, no kurienes Viņs atnāks tiesāt dzīvos un mirušos.
Es ticu uz Svēto Garu, svēto katolisko Baznīcu, svēto sadraudzību, grēku piedošanu, miesas augšāmcelšanos un mūžīgo dzīvošanu. Amen.

Tēvs mūsu, kas esi debesīs, svētīts lai top Tavs vārds, lai atnāk Tava valstība, Tavs prāts lai notiek kā debesīs, tā arī virs zemes. Mūsu dienišķo maizi dod mums šodien un piedod mums mūsu parādus, kā arī mēs piedodam saviem parādniekiem, un neieved mūs kārdināšanā, bet atpestī mūs no ļauna. Amen.

Esi sveicināta, Marija, žēlastības pilnā, Kungs ir ar Tevi; Tu esi svētīta starp sievietēm, un svētīts ir Tavas miesas auglis Jēzus. Svētā Marija, Dieva Māte, lūdz par mums, grēciniekiem, tagad un mūsu nāves stundā. Amen.

Gods lai ir Tēvam un Dēlam, un Svētajam Garam, kā tas no iesākuma bijis, tā tagad un vienmēr, un mūžīgi mūžam. Amen.

Pēc katra rožukroņa noslēpuma:
Tēvs mūsu..., 10 Esi sveicināta, Marija..., Gods lai ir Tēvam...,
V. Marija, bez pirmdzimtā grēka ieņemtā,
R. Lūdz par mums, kas steidzamies pie Tevis.

Privāti lūdzoties, var pievienot:
Ak, mans Jēzu, piedod mums mūsu vainas, pasargi mūs no elles uguns un aizved visas dvēseles uz debesīm, it sevišķi tās, kurām visvairāk vajadzīga Tava žēlsirdība.